Budynek, dom pasywnyKRES - edukacja ekologiczna
Menu Główne  

Wyszukiwanie  


  
Historia

Koncepcja budynku pasywnego została stworzona przed 20 laty przez dr Wolfganga Feista i jego współpracowników w Instytucie Mieszkalnictwa i Środowiska (Institut für Wohnen und Umwelt).

Pierwszy budynek pasywny zbudowany został w Darmstadt w Niemczech. Powstał zespół w zabudowie szeregowej, składający się z czterech domów. Ich zapotrzebowanie na energię wynosi 10kWh/m2 . W okresie późniejszym powstały kolejne osiedla budynków pasywnych: 21 domów w Wiesbaden, 32 domów w Hannowerze i 52 domy w Stuttgarcie. Realizacjom tym towarzyszyły intensywne programy badawcze mające sprawdzić, czy założenia projektowe potwierdziły się w praktyce.

1998 Idea domów pasywnych została wsparta przez Unię Europejską poprzez projekt CEPHEUS (fragment programu Thermie). W Niemczech, Austrii, Szwecji i Francji powstało 250 mieszkań w 14 budynkach pasywnych.

Rok 2003 w Niemczech, Austri i Szwajcarii istniało ponad 3000 zamieszkałych jednostek mieszkaniowych w standardzie budynku pasywnego.

Rok 2005 szacuje się że w krajach Uni Europejskiej istniało ponad 5000 jednostek mieszkaniowych opartych na technologii domu pasywnego.

  

Copyright © 2004-2008 budynkipasywne.pl


Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 378